неділя, 7 липня 2013 р.

На Івана Купала розцвітає папороть?


      7 липня - Різдво Чесного і Славного пророка Предтечі Хрестителя Іоанна. У народі це свято збігається з відзначенням Івана Купала. 
     Свято Івана починають святкувати у ніч з 6 на 7 липня  і  кажуть, що воно приховує багато таємниць. За народними переказами, на Івана Купала розцвітає чарівна папороть і природа показує людині свою силу. У цей час дерева ніби переходять з місця на місце і розмовляють між собою, а люди починають розуміти мову тварин і навіть рослин, які у Купальську ніч мають цілющі властивості. Ось чому це свято наповнене очищаючими обрядами, пов'язаними з природними стихіями - водою і вогнем. Зібрані у цю ніч трави вважалися найкращими ліками, а купальський вогонь нібито спалює все зле, нечисте, дає бадьорість і силу.
      Розкладали вогнище на горі або десь у лісі поблизу ріки. Навколо багаття танцювали, через вогонь стрибали: хто краще і вище, той буде щасливішим. Дівчата з трав і польових квітів плели  вінки, пускали їх на воду і ворожили на долю.
    Головними атрибутами свята є Купало і Морена. Під кінець купальського обряду Купала і Морену спалюють, а дівчата тікають від хлопців, щоб ворожити.
   У купальську ніч ідуть в ліс шукати квітку папороті. Папороть цвіте дуже короткий час, а тому здобути квітку дуже важко, тим більше, що той цвіт охороняється від людей самою нечистою силою. Отже, хто хоче здобути цвіт папороті, той мусить перехитрити самого чорта.
    А ще зі святом Івана пов'язано багато прикмет. Якщо вночі зоряно - горіхи будуть порожніми. Якщо зранку велика роса - на урожай огірків.
      

Немає коментарів:

Дописати коментар