четвер, 26 вересня 2013 р.

"Свитку на Здвиження скидай, а кожух одягай"


       27 вересня відзначається одне із двунадесятих свят Воздвиження Чесного й Животворного Хреста Господнього, або, як кажуть у народі, Здвиження.
     За твердженням церкви, це свято установлене в пам'ять важливих подій церковної історії. Римському імператорові під час його трьох вирішальних битв були видіння хреста, внаслідок цього він отримував перемоги над противниками. У 324 році 80-річна імператриця Олена, як повідомляють "Житія святих", здійснила мандрівку у Палестину, й знайшла на місці зруйнованогоь язичницького храму хрест, на якому був розіп'ятий Ісус Христос. На місці знаходження хреста за її велінням був збудований християнський храм, освячення якого відбулося 26 вересня 335 року, а наступний день 27 вересня був закріплений за святом Воздвиження.
     У цей день, за народними прикметами, починають вилітати у вирій птахи, ховаються на зимову сплячку й змії.
    Згідно з народним повір'ям, вирій - це дивне, тепле місце десь далеко біля моря. Туди вилітають не тільки птахи, а й повзуть також змії. Вони добираються туди лише повзучи по деревах. Але не всі  змії туди дістаються, ті із них, які кого-небудь покусали, отримують покарання - вони залишаються тут мерзнути в холодні осінні дні. В зв'язку із цим у цей день люди намагаються не йти у ліс, так як можна легко бути покусаним змією.
      Першою із птахів, свідчить повір'я, вилтіє у вирій і прилітає зозуля, так як вона є ключником вирію й у неї зберігаються ключі від нього.
    Осінь нагадує про себе першими заморозками, тому у народі говорять: "Свитку на Здвиження скидай, а кожух одівай".


         Воздвиження// Сапіга В. К. Українські народні свята та звичаї/ В. К. Сапіга.- К.: Т-во "Знання України".- 1993.- С. 92 -93
            

Немає коментарів:

Дописати коментар